Xbox One Artık Xbox 360 Oyunlarını Çalıştıracak!

Xbox One Artık Xbox 360 Oyunlarını Çalıştıracak!

Xbox 360 oyun konsolu 7.nesil olarak Microsoft tarafından geliştirildi ve 2005 sonunda tanıtımı gerçekleştirildi. 6. Nesil olan Xbox, yerini Xbox360’a devretmişti. Ancak Türkiye’ye girişi biraz geç oldu ve resmi anlamda 2012 yılında oyun severlerle buluşabildi. Xbox 360 kendi içinde dört farklı sürümle oyun severlerle buluşmuştu.

 

            Bu kadar çok ilgi görmesinin nedeni ise kuşkusuz yeni nesil teknik özellikleri barındırmasıydı. En yakın rakibi olan Playstation 3 ile ortak noktalarından biri de PC tabanlı bir mimariye sahip olmasıydı. Ancak PC mimarisinin ötesinde üstün bir grafik gücüne sahipti. Yani multiple görevi üstlenme zorunluluğu olmadığından gerçek bir oyun keyfini yaşatabiliyordu.

 

            Xbox One ise, 2013 yılında oyun severlere tanıtılan 8.nesile ait oyun konsoludur. Microsoft’un ürettiği bu oyun konsolu artık giderek Xbox 360 konsolunun yerini alacak gibi görünüyor. 2013 yılında ABD’de tanıtılsa da, Türkiye’de 2014’ten itibaren satışı yapıldı ve oldukça beğeni topladı. Aslında bu ismin yerine Xbox 720, X, Infinity veya 8’le biten bir uzantı düşünülmüştü. Ancak sonunda isminin Xbox One olmasında karar kılındı.

 

            Web girişinin de olduğu konsollarda hafıza kapasitesi ise 500 GBV – 1TB olarak belirlendi. Bu özelliğinden dolayı selefi olan Xbox 360’dan üstün bir konumdadır. Ayrıca DVR şeklinde tanınmasına da olanak sağlanmıştır.

 

            Oyun konsolunun donanımsal yönüne bakıldığında ise şunlar öne çıkmaktadır: Sekiz çekirdekli AMD mimarili CPU, GPU’su Radeon, 500 GB – 1 TB arasında hafıza kapasitesi, DVD / Blue Ray driver özelliği, HDMI bağlantısı, USB 3.0 ve Ethernet çıkışı. Bu donanımsal özelliklerde oyun keyfini en güzel şekilde yaşamak tabi ki mümkün olmaktadır. Tabi bu oyun konsoluyla ilgili olarak Xbox One Xbox 360 Oyunlarını Çalıştıracak mı sorusu da akla gelmekteydi. Evet, artık Xbox One Xbox 360 Oyunlarını çalıştırabilecek.

 

             Böylece Microsoft xbox one xbox 360 oyunlarını çalıştıracak mı şeklindeki endişeleri de gidermiş oldu. Yani eskiye dönük şekilde oyun yazılımları işletilebilmiş oldu. Bu durum oyun severler açısından oyunların sayısının fazlalaşması demek olduğundan mutlu edici bir gelişmedir. Fakat bu konuda eksiklikler de yok değil. Yani Microsoft bütün Xbox 360 oyunları için destek vermeyeceğini duyurdu. Bununla birlikte hayal kırıklığına kapılmamak gerekir. Çünkü Xbox360’da çok beğenilen birçok oyun yeni Xbox ile uyumlu halde çalıştırılabilecek. Örneğin Red Dead, Call of Duty, The Elder Scrolls, Halo bunlardan sadece birkaçıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.