Uçur bizi Lexus!

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda Toyota’nın lüks aracı Lexus çocukluk hayallerimizi gerçekleştirecek bir yeniliğe imza attı. 30 yıl önce büyük bir hayran kitlesi kazanan “Geleceğe Dönüş/Back to The Future” serisinin son filmindeki uçan kaykayı hepiniz hatırlarsınız. O yıllarda gerçekleşmesi imkânsız bir hayal olan uçan kaykay teknolojinin geldiği son noktayla bugün gerçeğe dönüşüyor, insanlığın en büyük icadı olan tekerlek belki de tarihe karışıyor. Olur mu dersiniz… Neden olmasın!

 

Lexus’un tasarladığı uçan kaykay hakkında sahip olduğumuz teknik bilgi aslında sınırlı. Tek bildiğimiz bu kaykay sıvı nitrojen soğutmalı süper iletkenler ve tabii sabit mıknatıslar sayesinde çalışıyor. Manyetik raylı tren prensibiyle hareket eden uçan kaykay tıpkı Şangay’daki Maglev hızlı treni gibi yerçekimine meydan okuyor. Yerçekimi tersi araç konsepti aslında yeni bir şey değil, buradaki handikap süper iletkenlerin çalışmasını sağlayacak -191 dereceye ulaşmak. İşte sıvı nitrojen de bu aşamada devreye giriyor. Profesyonel bir kaykay ekibi tarafından testlerden geçirilen bu mucizevi kaykayın nasıl çalıştığını ve yeteneklerini yakından görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

 

Reklam amaçlı olarak tasarlanan uçan kaykay tam olarak ne zaman üretilecek ve satışa sunulacak, orası meçhul. Belki bir prototipin ardından sadece belli bir kesime satışa sunulacak. Ama bizi heyecanlandıran esas nokta şu ki, bu gelişme ile birlikte belki de bir gün gökyüzünde uçan otomobilleri de görmek mümkün olacak. Toyota otoyollarda manyetik alan oluşturarak bu hayali de gerçeğe dönüştürürse işte o zaman tekerleğin pabucu gerçekten dama atılacak.

 

Dileriz Lexus’un başlattığı bu değişim reklam amaçlı bir tanıtım filmiyle, ağzımıza bir parmak bal çalan uçan kaykay prototipi ile kısıtlı kalmaz. Daha da geliştirilir ve en büyük hayallerin bile bir gün gerçekleşebileceği konusunda hepimize şahane bir ilham kaynağı olur.