Stres Çarkı Nedir, Ne Değildir, Kim Bulmuş?

Stres çarkı; Dünyayı saran ve sarsan çılgınlık!

Mağazalarda, tezgahlarda ve herkesin elinde yer edinmiş olan stres çarkı nedir ne değildir?

Stres çarkının tarihini araştırmak isterseniz tarihte çok da geriye gitmenize gerek kalmayacak. Bu aralar bolca medyada da yer alan haberlere göre hand spinner – stres çarkı ilk kez yaklaşık 20 yıl önce Floridalı mucit, Catherine Hettinger tarafından kızına oyuncak olarak yapılmıştır. Aşağıda resmini de bulabileceğiniz bu bayanın şu an çok zengin olduğunu düşünebilirsiniz fakat maalesef gerçek öyle değil. Patentini aldığı ilk hand spinner – stres çarkının 2005 yılında dolan patent süresini 400 USD’si olmadığından yenileyemediğinden şu anki satışların hiçbirinden gelir elde edememektedir. İnsan kendi başına böyle bir şey geldiğini düşününce göğsünde bir ağırlık hissediyor, kadere isyan edesi geliyor ama Catherine Hettinger bu durumdan hiç de rahatsız değil gibi. Her şeyi olduğu gibi kabul etmiş  ve keşkelerden uzak kalmayı başarabilmiş. Bu duruma karşı sergilediği tavır da büyük bir başarıdır aslında.

Floridalı mucit Catherine Hettingeri, torunu ve ilk ürettiği stres çarkı

Öte yandan karşılaşacağınız bazı kaynaklarda da stres çarkının dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan hastalarda (DEHB) kullanıldığı gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz. Duyusal oyuncak diye tanımlayanlar da var.

Yapılan benzer araştırmalarda stres çarkıyla yapılan hareketlerin DEHB rahatsızlığı olan çocukların odaklanmasına yardımcı olabildiği gözlemlenmiş. 2015 yılında Journal of Abnormal Child Psychology’de, Rapport ve meslektaşları tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya yer verilmiş. DEHB rahatsızlığı olan 8 ile 12 yaş arasındaki çocukların üzerinde yapılan araştırmada iki grup oluşturmuşlar. Birinci grup sunulan görevleri gerçekleştirirken sadece işleyen bellekleriyle yani mevcut bilgileriyle ilerlemişler. İkinci gruba ise yapacakları görevleri gerçekleştirirken aynı anda kaba motor becerilerini ( kol, bacak ve vücudun büyük kaslarının hareketleri ) de kullanmaları istenmiş. Kaba motor becerilerini kullanmaları için de bu çocuklara hand spinner – stres çarkı kullandırmışlar. Araştırmacılar yaptıkları gözlemler sonucunda hand spinner – stres çarkı kullanan çocukların daha iyi odaklandığını ve görevlerde daha başarı olduklarını gözlemlemişler.

Araştırmalar dikkat dağınıklığı için hand spinner –  stres çarkının iyi geldiğini gösterirken ABD ve Birleşik Krallık’ta bazı okullarda öğrencilerin dikkatini dağıttığı öne sürülerek hand spinner –  stres çarkına yasaklama getirilmiş. Aslına bakarsanız suç stres çarkında mı tartışılır. Okula okul malzemesi dışında götürülen her şey öğrenciler için dikkat dağıtıcı nesne olabilir. Dikkat dağıtmada özellikle bu dönemde cep telefonları ve içinde yer alan bir çok oyun aplikasyonları, sosyal medya başta gelirken stres çarkı günah keçisi seçilmiş sanki! Stresinizi ya da dikkatinizi azaltır ya da artırır bilemiyoruz ama sizi eğlendirdiği sürece stres çarkları bir müddet daha etrafta olacak gibi.

Kaynak;

Livescience

The Guardian

Stres çarkının çeşitli modellerini buradan bulabilirsiniz.