Sosyal Medyanın Geleceği Üzerine 11 Tahmin

Bir zamanlar ne Facebook, ne Twitter ne Instagram ne de Youtube vardı. Hayat akışımızda durum güncellemeleri, tweetler, videolar ve filtrelerden geçirilmiş fotoğraflar yoktu. Çok az daha geriye gittiğimizde de cep telefonlarını bile bulamayabiliriz.

Mark Zukenberg’in 4 Şubat 2004’te Harvard’daki yurdunda Facebook’u hayatımıza sokmasından bu yana sosyal medyanın nasıl bir evrim geçirdiğini ve gün be gün biraz daha hayatımızın içine birbirimizle olan iletişim şeklimizi değiştirerek girdiğini görüyoruz. Tüm bireylerin seslerini-endişelerini duyurabilmesi için verdiği cesaret bir yana mobil cihazlarından paylaştıkları içerikler hayal edilemeyecek düzeylere ulaştı. Bu süre boyunca da dünyadaki politikaları ve iş şekillerini radikal bir biçimde değiştirdi.

Sosyal medyanın etkisini en dramatik şekilde 5 yıl önce Arap baharı olarak adlandırılan olaylarda gördük . Twitter başta olmak üzere tüm sosyal medya kanalları sayesinde insanlar seslerini-endişelerini özgürce haykırabildiler.

Süphesiz, sosyal medyanın gücü eksponansiyel artış gösteriyor ve rakamlar tüm hikayeyi anlatıyor. Bugün 1.3 milyar Facebook kullanıcısı var ve bunun yüzde 82’si ABD ve Kanada dışından. Twitter da 270 milyon aktif kullanıcıya ulaştı ve her gün 500 milyon tweet atılıyor. 4 milyar video youtube üzerinden her gün izleniyor ve 60 milyon fotoğraf hergün instagrama yükleniyor.

Yakın gelecekte global sosyal medya ağlarının ilerleyişini görmeye devam edeceğiz. Sadece 4 yıl sonra öngörüler 2.44 milyar insanın sosyal medyada yer alacağını belirtiyor. Burada asıl sorun bu denli büyük datanın nasıl depolanacağı olacak.

Farklı sektörlerden uzmanlarının 2039 geleceğinde sosyal medya öngörülerini sizler için derledik;

 

Cory Bergman, BreakingNews Kurucusu

“Gelecekte son dakika haberleri görgü şahitlerinin çektiği canlı yayınlarla dolu olacak. Tüm bu yayınlar tek bir video olarak birleştirilerek izleyenlere sanal gerçeklik sunarak haberin içinde oldukları hissini verdirecek. İyi ya da kötü, dünyanın diğer tarafı hemen yanındaymış gibi hissedilecek.”

 

Gregory Galant, Shorty Awards’ın Kreatif Direktörü

“2039 yılında son kalan sosyal medya uzmanın yazdıklarını okumak bize  büyüleyici gelecek. Makalede, 2014 yılındaki bir daktilo tamircisi gibi bu uzman da genç öğrencilerine bu antik sosyal ağlarla iletişim kurmalarında yardımcı olacak. Gençler “tweet”, ”Instagram” ve “Snapchat” kelimelerininin ne anlama geldiğini beyin takviye cihazları ile araştırma ihtiyacı hissederken, bizler gibi 50 yaş üzeri olanlar da uçan arabalarımız bizi gideceğimiz yere götürürken bunlarla biraz nostalji yaşayabiliriz.”

 

Piera Gelardi, Refinery29.com, Kreatif Direktör

“Bence 25 yıl sonrası için konuşacağımız herşey bilim kurgu gibi gelecektir. Mobilite taşınabilir sosyal medyanın ilk adımı oldu ve onu nasıl tüketiğimizin  de şeklini belirledi. Giyilebilir teknolojilerin de sosyal medyanın önemli bir parçası olacağını düşünüyorum. Bunun vucudumuza uygulanacak ve herşeye bağlanacak bir cihaza doğru gittiğini görebiliyorum. Kulağa çılgınca geldiğini biliyorum, ama şu anda piyasada görebildiklerimiz henüz buzdağının görünen kısmı.  Çok yakında bir kokuyu, bir tadı veya bir hissi bile paylaşabileceğiz. Bilinç paylaşımı veya telepatik iletişim de hiç uzak görünmüyor.  Size kaçık olduğumu düşündürebilir bunlar ama, hey, Neuromancer benim favori kitaplarımdan birisi ve gayet şevkli bir şekilde Star Trek buluşmalarına katıldım,evet!

Hayal edin ki arkadaşınızla bir e-ticaret sitesindesiniz. Sanal olarak kıyafet, takı herşeyi avatarınız üzerinde deniyor ve gerçek zamanlı olarak arkadaşınıza gösterebiliyorsunuz, ve tüm bunları hareket halinde iken farklı yerlerden yapıyorsunuz.

Şimdiden daha az kişiselleştirebilme, daha fazla kişiden kişiye haberleşme, daha fazla insansı algoritmalar ve daha spesifik sosyal platformlar karşımıza çıkıyor. Bence bu trendler gelecekte de sürecek. Sosyal hayat ve sosyal medya üzerinden yayın yapmanın bir ayrıma doğru gittiğini görüyorum ve Facebook gibi bu ikisini barındıran platformlar birisini tercih etmek zorunda kalacaklar.”

 

Jeremy Goldman, “Going Social” Kitabının Yazarı,  Firebrand Grup CEO’su

“Bundan yirmibeş yıl sonra medyadan yaptığımız gözlem şekli ve katkımız başka bir yöne kayacak. Klavyeler, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar artan bir şekilde unutulmaya yüz tutacak. Sosyal medyada yaptığımız tüm etkileşimler ses kontrolü ile sağlanacak. Tüm gösterim şekilleri holografik bir yapıya kavuşacak ve 4 inç – 4.7 inç akıllı telefon ekranları geçmişten bir anı olarak kalacaklar”

 

Sarah Green, Harvard Business Review, Kıdemli Yardımcı Editör ve HBR Ideacast’ın Sahibi

“Benim bu konudaki iddiam websitelerinin ve app’ların daha az görünür olacağı ve internetin en ucra köşelere kadar taşınmasının önem kazanacağıdır. Gelecekte internet günümüzde elektriğin çalışması gibi olacak. Şöyle ki, altyapının bir parçası olacak ve sadece kesinti olmadığında onu hissedeceğiz. Bu da reklam verenlerin işini oldukça zorlaştıracak. Herşeyi bölen ve olmadık yerde karşınıza fırlayan reklamların yerinde daha yaratıcı ve işe yarar reklamlar olacak. Aynı zamanda bu trend onların tam olarak hedeflerindeki niş kitleye de ulşamalarını sağlayacak.”

 

Otis Kimzey, Simply Measured’de Direktör

“İletişim gelecekte bugünkü sosyal medya denilen kaynak temel alınarak oluşturulacak ama çok daha farklı görünecek.

2039 yılında en dramatik değişim sadece tükettiğimiz data miktarında olmayacak. Aynı zamanda kendi kendine karar veren datanın gücündeki değişim de o oranda hissedilecek. Mevcutta cihazlarımız üzerinde bulunan sensörler seçimlerimizi öğreniyor, saatler kalp atışlarımıza dahi takip ediyor ve hatta Nike ne kadar sıklıkta ve ne kadar süratle koştuğumuzu biliyor. Ve tüm bunlar daha başlangıç.

Bu büyüklükteki bilgi ile kişiselleştirilmiş içerikler gayet normal bir hal alacak. Ben filtrelenmemiş salt bilgiyi severim, ama gelecekte, bilginin deriniliği kendi kendine karar verebilecek  düzeye geldiğinde herkes için istediği markalardan veya kişilerden istediği içeriğe ulaşmanın önü açılacak. Belkide bunu projeksiyonlu saatlerinden veya lenslerinden yapacaklar.”

 

Matthew Knell, About.com, VP Social Media & Community

“Sosyal medya terimi önümüzdeki 25 yıl boyunca sönümlenerek kaybolacak. Bundan sonra üç ana trend hakim olacak. Öncelikle, bilginin kişisel mülkiyeti daha fazla önem kazanacak. İkinci olarak, bireyler bilgileri daha merkezi bir şekilde platformlar arasından yönetebilecekler. Üçüncüsü ise son derece hızlı kablosuz internet en ucuz cihazlarda dahi tek dokunuş uzağınızda olacak.”

 

Melody Kramer, NPR Dijital Stratejist ve NPR’da Editör

“Şuna çok eminim ki Apple’ın tasarımcıları her yıl yeni bir ürünle karşımıza çıkmak istediklerinde gidip Dedektif Gadget’ı izleyecekler. Hatırlarsanız 80’lerin çizgi filmindeki detektif tüm olayları ipad ve iwatch’ın ilkel versiyonları ile çözerdi.

Ancak Gadget’ın asıl hüneri giyilebilir alet edevatlarından gelirdi. Kafasından çıkan helikopterden tutun da patene dönüşen ayaklara kadar herşeye sahipti. Tüm bunlar şapkasının veya paltosunun eklentileri şeklindeydiler ve çalışmadıklarında görünmüyorlardı.

Bu aslında benim sosyal medya öngörümün büyük kısmını kapsıyor. Giydiğimiz elbisenin kumaşının bir parçası olmasından tutun da kullandığımız gözlükler, giydiğimiz ayakkabılar veya hiç göremeyeceğimiz bir yerde olan aletlerin bir parçası olacaklar. Sosyal medya ölçümlemeler yapacak ancak paylaşma işin daha pasif kalan bir süreci olacak; hayatımızı paylaşmak için efor sarfetmemize gerek kalmayacak.

Bu geleceğin bana kesinlikle korkutucu geldiğini söyleyebilirim. Bütün bunlar Detektif Gadget’tan daha çok kulağa “The Twilight Zone” adındaki ünlü fantastik bilim kurgu dizisinin bir bölümü gibi geliyor. Ve gerçekten umarım bunlar gerçekleşmez. Bununla birlikte mağrifetli aletler daha da küçülüyor ve hayatımızı daha konforlu bir hale getiriyorlar.”

 

Niketa Patel, Rebelmouse, İçerik Direktörü

“Giyilebilir teknolojiler tamamiyle tabletlerin yerini alacak ve sosyal medya devasa datalar hiper hız kazanacak. Sosyal medya yayıncıları ve markaların hikayeleri anlatmaktansa, odaklanmasını sağlayacak. Whatsapp, snapchat, Line ve diğerleri milyonların birbirine ulaşması için yollar açacak ve kim bilir belki de 25 yıl sonra bugünkü sosyal medya halen varlığını sürdürür.”

 

Jason Stein, Laundry Service Kurucusu

“ Tüm hafta boyunca telefonumla yaptığım; makale okumak, paylaşımları beğenmek, email/tweet/mesaj göndermek. Gelecekte, Oculus sanal gerçeklik gözlüklerimi eve geldiğimde takacağım ve gerçek dünya ile bağlantım kesilmiş olacak. Kendimi facebook arkadaşlarımla  futbol maçını yanyana tribünlerde bulacağım. Yorgun bir Salı akşamında İtalya’da sahilde olmanız çok zor ama çok yakın bir deneyimi terasınızda bir kadeh şarabınızı yudumlarken Oculus gözlüklerle yaşayabilirsiniz. SG sizi tamamiyle bambaşka bir gerçekliğe aktaracak. Tüm alanlarda da bunu görebileceğiz; konserler, spor müsabakalarında, eğitimde, turizmde,seyahatte, iş toplantılarında, doktor randevularında ve çok daha fazlasında.”