Sizin Ofisinizde Neler Yok?

Sizin Ofisinizde Neler Yok?

Bir ofis açmak ev düzmek gibidir. Başta her şeyi kusursuz olarak planladığını eksiksiz olarak aldığını düşünürsün. Fakat her geçen gün bir ihtiyaç durumunda aslında çok gerekli olan bir şeyi unuttuğunu fark edersin. İki üç günde bir yeni bir eksik çıkar ortaya ve sonra fark edersin ki aslında sen sadece işin koltuk masa kısmını halletmiş ve tamam oldu demişsindir. Oysaki ofis içerisinde asıl gerekli olan araç gereçler daha küçük parçalardır. Temel olarak bir ofisi oluştururken gereken ofis gereçleri ve malzemelerini gözden geçirelim.

* Çalışma masası ve döner sandalye: Çalışma masası ofisi ofis yapan şeydir. Kullanacağınız alanın büyüklüğüne göre masa da ne kadar büyük olursa hem kullanımı o kadar rahat olur hem de ofisinize gelen insanlara güçlü bir işletme izlenimi verir.

* Misafir koltuğu: İş yeri prensibiniz gelenin hemen kalkması fazla oturup orada çalışanları rahatsız etmemesi üzerine kurulu ise rahatsız sandalyeler kullanmak en mantıklısı fakat işiniz gereği gelen kişilerin olabildiğince uzun içeride kalması gerekiyorsa kesinlikle rahat koltukları tercih etmelisiniz ve koltukların önünde mutlara içeceklerini koyacakları bir sehpa bulunmalı.

* Bilgisayar: İşiniz gereği ihtiyacınız olmadığını düşünseniz dahi masanızın üzerinde iyi kötü mutlaka bir bilgisayar olmalı.

* Dosya dolabı: Evraklarınızı oraya buraya dizmek yerine uygun boyutlarda kapalı bir dosya dolabı kullanmalısınız.

* Klasör, telli dosya ve föy (poşet) dosya: Ofisinizde mutlaka bulundurmanız gereken küçük detaylardan. Aksi taktirde her ihtiyacınız olduğunda ki sık sık olacak kırtasiyeye gidip almak ya da üşenip evrağı ulu orta bir yere bırakıp kaybetmek riski ile karşı karşıya kalacaksınız. Üzerine dökülebilecek çayı kahveyi saymıyorum bile.

* Zımba, delgeç, Ataç, İğne: Ofis gereçleri içerisinde olmazsa olmazlar. Genellikle hiç beklenmedik anda lazım olurlar ve yeri göğü bir tane bulabilmek için aramaya başlarsınız.

* Yazan kalem: Yeni eski bütün ofislerin temel sorunlarından bir tanesi ise yazan kalem bulma sorunudur. Ortalıkta bir sürü kalem vardır ama ne yazık ki ihtiyaç olduğunda yazanını bulmak mümkün olmaz.

* Ajanda, Saat, Takvim: Bunlar da bir ofisin olmazsa olmazları. Özellikle bir kaç farklı not defteri ya da ajanda kullanmak farklı takipler için çok daha uygun olur ve karmaşayı önler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.