Periyodik cetveli öğretmek için yaratıcı bir yaklaşım: Amiral Battı [Video]

Bir insana bir şey öğretmenin en güzel yolu konuyu oyunlaştırmak. Örneğin “fıstıkçı şahap” ile tüm sert sessizleri bir anda öğrenebilmek gibi. Ya da şarkı sözlerini değiştirerek savaşların, anlaşmaların tarihlerini ezberlemek gibi.

Karyn Tripp bu metodu biraz daha zor bir iş için kullanmış: periyodik cetveli öğretmek. Kimya dersini sevseniz bile konunun dönüp dolaşıp periyodik cetvele gelmesi ve ezbere yönlendirmesi biraz sıkıcı olabiliyor. Kary Tripp ise periyodik cetveli amiral battı oyununun haritası olarak kullanarak işe başlamış.

Aynı amiral battıda olduğu gibi gemilerinizi periyodik cetvel üzerine diyorsunuz ve rakibinizin tahminleri ile yerleştirdiğiniz gemilerinizin ne kadar zarar gördüğünü söylüyorsunuz. Kurallar aynı sadece kullanılan harita farklı.

Kaynak: Teachbesideme.com

Oyuna eklenecek yeni kurallarla da öğrenmeyi pekiştirmek mümkün. Örneğin gemileri gruplara yaymanın zorunlu olması gibi.  Soygazlara bir gemi, geçiş metallerine bir gemi koymak gibi limitler ile hangi grubun nerede yer aldığı gibi bilgileri öğrenmek daha kolay.

Eğer siz de amiral battıyı benzer şekilde oynamak isterseniz tek yapmanız gereken bu linkten Google üzerinde arama yaparak bulduğunuz periyodik cetveli bastırmak.

Doğru cetveli indirdiğinizden emin olmanız adına yakın zamanda periyodik cetvelin yedinci satırının da tamamlandığını da belirtelim.