Pazar Yerlerinde Ürün Satmak

 

Pazar Yerlerinde Ürün Satmanın Avantajları ve Dezavantajları

Türkiye’de 15 bin üzerinde e-ticaret yapan Kobi var. Bu Kobiler kendi sanal mağazaları üzerinden aktif satışlarını gerçekleştiriyor. Son dönemlerde birçoğu da pazaryerleri platformlarında yer almaya başladı. Çoklu kanal satışlar ile gelirlerini arttırmaya devam ediyorlar. Pazar yerleri ülkemizde son dönemlerde yaşanan ekonomik dalgalanmalar ile bazı avantajlarını hızlı bir şekilde yitirdi.

Pazar Yerlerinde Ürün Satmanın Avantajları

Amazon, Hepsiburada gibi Pazar yerlerinin ciddi reklam bütçeleri vardır. Arkalarında büyük ekonomik oyuncular olduğu için tüm mecralarda aktif olarak reklamlarını sürdürmektedirler. Bu sebeple Pazar Yerlerinde bulunan ürünlerinize tüketicilerin ulaşması için sizin tekrar reklam vermeniz gerekmez.

Müşteriler Pazar Yerlerinden ürün alırken arada bir aracı kurum olduğunu bildikleri için anlaşmazlıklar durumunda kendilerini daha güvenli hissederler.

Pazar Yerlerinden yaptığınız satışları ürün teslimat aşamasında kendi kutunuz ve ambalajınız ile gönderirseniz, müşteri güven kazandığı için sizin kendi sanal mağazanızı bir sonraki alışverişinde tercih edebilir. Böylece Pazar yerine ödeyeceğiniz komisyon cebinizde kalır.

Pazar Yerlerinde Ürün Satmanın Dezavantajları

Pazar yerinde gerçekleştirdiğiniz satışlar pazar yeri mağazanızda kalır. Tüm yatırımı sizin olmayan bir sistem üzerine yapmış olursunuz. Çeşitli sebeplerden mağazanızı kapatırsanız veya bloklanırsa tüm emeğiniz çöpe gider. Kendi alan adınız ile kendi markanıza yatırım yapmanız önemlidir.

Pazar yerlerinin sattığınız ürün türüne göre değişen ciddi komisyon oranları vardır. Bu komisyon oranları %20-30 oranlarını bulabilir. Bu durumda kazancınızın büyük bir kısmını Pazar yerine bırakmanız anlamına gelir.

Sattığınız üründen yüzlercesi aynı anda listeleneceğinden dolayı, ürünü satabilmek için en uygun fiyatı vermeniz gerekir. Bu durumda kar marjınız hızla azalır.

Alacağınız kötü yorumlar pazar yeri mağazanızdan satış yapmanızı güçleştirebilir. Telafisi zor olacaktır.

Öneri;

Pazar yerlerini sadece kar marjımızın ve rekabet gücümüzün çok yüksek olduğu ürünlerde kullanın. Karınızın düşük olduğu ürünler için rakiplerimizle zararına çatışmalara girmeyelim. Bu tarz ürünlerde hacimli satışları yapmamız sizlere birçok kişiye ulaşabilme imkanı sağlayacaktır. Diğer ürünlerimizin satışı ve müşterilerinizi sürekli müşteriye dönüştürmeniz için bu müşteriler ile iletişimimizi güçlü tutup kendi sanal mağazamıza yönlendirmeniz iyi bir strateji olacaktır.

Yazar: Fatih Balkan