Ödüllü Zekâ Oyunlarından Katamino’nun Kişisel Gelişime Katkısı

Ödüllü Zekâ Oyunlarından Katamino’nun Kişisel Gelişime Katkısı

Uluslararası düzeyde ödül alarak kişisel gelişim konusunda öne çıkmaya devam etmekte olan oyunlardan birisini oluşturmaya devam etmesi açısından Katamino birçok unsurlara sahip olarak farklı şekilleri ile karşımızdaki yerini almaya devam etmektedir. Eğitici nitelikteki bu oyun ayrıca uluslararası en iyi eğitici oyunlar kategorisinde ödül alarak nitelikli olduğu kadar kaliteli olmasını da kanıtlamış bulunmaktadır.

            Bununla birlikte oyunun içeriğine göz atılacak olunursa oyunun hemen hemen her yaştaki zekâ düzeyine yönelik tarafları bulunması bakımından da son derece isabetli oyunlardan birisi olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir. Bütün bu unsurları ile adeta yediden yetmişe bütün kitlenin oynamaya devam ettiği oyunun içeriği hakkında da birtakım bilgilerin verilmesi gerekecektir.

 

            Katamino oyunu temel olarak inşaat oyunu olarak karşımıza çıkar. Birtakım geometrik malzemeler aracılığıyla kolay seviyeden başlayarak giderek zorlaşan oyun seviyelerine doğru ilerlemeli olarak yer almakta olan bu oyunda her bir kademede farklı geometrik şekillerin bulmaca düzeyinde olduğu gibi bir parça halinde bütünleştirilerek anlamlı inşaat unsurlarının ortaya konulması amaçlanmış olunmaktadır.

             Bütün bu nitelikleri bakımından öne çıkmaya devam etmekte olan oyun temelde zekâyı geliştirmesi açısından pratik ve hızlı düşünebilme yetisinin kazanılmasını amaçlayan bir özellik taşımaktadır. Oyun, 3 yaş grubundan başlayarak bütün yaş gruplarının kolaylıkla oynayacakları bir seviyede ayarlandığı için gerek tek kişilik kişisel zekâ pratiği yapılabilmesine olanak tanımakta olan unsurları barındırabilir.

            Gerekse bunun yanı sıra önemli olarak birden çok oyuncularla karşılıklı olarak strateji üretimlerinin ortaya konulmasına yönelik bir seviye ilerletme şeklinde de oynanabilmesi bakımından öne çıkmaya devam eden unsurları taşımaktadır. Bütün bu yönleriyle oyundaki geometrik şekiller belirli sıra halinde düzeneğe oturtulmuş olunan sayı düzenekleri ile önemli bir unsuru oluşturmaktadırlar.

            Amaçlanan bu oyundaki bütün şekillerin tam haliyle yerlerine yerleştirilmesine dayanmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir durum olarak geometrik şekillerin uygun boyutlarının uygun sıra dizisine eklenmesi ayarlanmalıdır. Bunun aksi takdirde ise oyundaki gelişimler bütünüyle ortaya konularak bu şekildeki ilerlemeler sıklıkla ileriye taşınabilecektir. Böyle bir oluşumla birlikte ayrıca oyunun ebatları da 3 yaş ve üstünün oynanmasına uygun üretilmiştir.

Katamino oyununu yakından incelemek için tıklayınız: https://www.tutyakala.com/katamino-classic-best-educational-toy-odullu-oyun-pmu325

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.