Neden her gün zencefil yemelisiniz?

Human in health sitesinde yer alan habere göre her gün zencefil yemek için çok sayıda nedenimiz var.

1- Zencefil kalbiliniz için faydalıdır.

Yapılan bir bilimsel çalışmaya göre zencefil tüketimi kolestrolün düşmesinde etkili. 45 gün süren çalışmada yüksek kolestrol sahibi 85 kişiye günde 3 gram zencefil tozu verildi. Çalışmanın sonunda zencefilin kolestrol üzerindeki etkisinin yanısıra kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve felç risklerinde azalma sağladığı görüldü.

2- Zencefil bilindik soğuk algınlığı ile savaşır.

Zencefil soğuk algınlığı tam oluşmadan hastalıkla savaşmak konusunda etkin. İntihap yokedici özellikleri olmasının yanısıra antidoksidanlar da içeriyor.

3-  Mide bulantısını dindirir.

Çalışmalar gösteriyor ki zencefil hamilelik sürecinde ve ameliyat sonrası oluşan bulantıları dindirmek konusunda etkili.

4- Mide için iyidir.

Zencefil hali hazırda halk arasında mide rahatsızlıkları için kullanılan bir çare. Şişkinliği azaltırken sindirimi iyileştirir ve ishalin geçmesi için de destekleyicidir.

5-  Migrenin geçmesinde yardımcıdır.

Her gün zencefil yemenin beyindeki kan damarlarındaki iltihaplı maddelerin etkisizleştirilmesinde faydalı olduğu söyleniyor.

6-  Kilo vermenize yardımcı olur.

Zencefil sindirimi artırır ve iyileştirir.

7- Kas ağrılarının azalmasında etkilidir.

Georgia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre günlük alınan zencefil kas ağrılarını %25 oranında azaltıyor.

8- Kan dolaşımını artırır.

Soğuk algınlığında zencefili yiyebilir veya çay olarak içebilirsiniz. Kan dolaşımını artırdığı için sizi ısınmış hissettirecektir.

9- Regl dönemi ağrılarına karşı etkilidir.

Yapılan bir çalışmada 150 kadın regl dönemlerinin ilk üç gününde günde bir gram zencefil tozu aldı. Zencefilin geleneksel ağrı kesiciler ile benzer etki gösterdiği tespit edildi.