Musical.ly içeren TikTok

Musical.ly içeren TikTok

Sosyal medyada bir sonraki aşama ne acaba sorusunun cevabı “TikTok” olabilir mi? Instagramdaki inanılmaz büyüme sonrasında akıllara gelen bir soruydu sıradakinin ne olduğu. Gençleri, daha doğrusu gençlerin enerjilerini hedefleyen bu yeni uygulama şimdiden istediğini başarmış görünüyor.

 

Örnek TikTok hazırlama videolarını izleyebilirsiniz:

 

Nedir?

18 yaşından büyükseniz TikTok’u daha önce duymamış olma ihtimaliniz yüksek. TikTok harika videolar üretebilen ve canlı yayın yapabildiğiniz bir mobil uygulamadır. ByteDance tarafından Eylül 2016’da kurulan TikTok kısa sürede Asya’nın önde gelen bir kısa video platformu oldu ve dünyanın başka yerlerine de hızla yayılmaya başladı. Müzikli kısa videolar için birçok ülkede geniş bir toplulukla en hızlı büyüyen uygulamalardan biri haline geldi. 500 milyon kullanıcıyı aşan TikTok hız kesmeden devam ediyor.

Musical.ly ile birleşme

9 Kasım 2017’de, TikTok’un ana şirketi ByteDance, Santa Monica, California’daki bir ofisiyle Shanghai’da faaliyet göstermeye başladı. Kısa bir süre sonra ABD genç pazarını hedef alan popüler bir sosyal medya platformuna sahip olan Musical.ly’yi satın almak için 1 milyar dolar harcadı. Bu günlerde gelecek vadeden bir şirketi satın alabilmeniz için cebinizde en az bir milyar dolarınızın olması gerekiyor galiba(Instagram da Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınmıştı).

ABD dijital platformunun genç kullanıcı tabanından sabırsızlıkla beklenirken, TikTok 2 Ağustos 2018’de müzical.ly ile bir araya gelerek daha büyük bir video topluluğu oluşturdu. Mevcut hesap ve verileri tek bir uygulamada toplayarak TikTok unvanını korudu.

Rakiplerinin şimdiden korkulu rüyası

Bu derece hızlı büyümesi sosyal medya ve online eğlence temelli rakiplerinde tehdit unsuru olarak görülmeye başladı. Wechat tarafından videolarının engellendiği ve paylaşımına izin verilmediği iddia edildi.

Instagram ve Snapchat tarafında henüz bir haber yok ama yerlerinde olsak şimdiden endişelenmeye ve elimizden gelen önlemleri almaya başlardık.