Issız bir yerde kaza yaparsanız kim yardım çağırır?

Eğer düzenli olarak motosiklet, dağ bisikleti veya at üzerinde ıssız bir yerlerde zaman geçirmeye meraklıysanız, hiç şüphesiz aklınıza şöyle bir soru geldiği zamanlar vardır. "Eğer kaza yapar ve kendime zarar verirsem nerede olduğumu kimse bilmeden halim ne olur?". Eğer binciniz açık olursa bu durumda yardım için telefonu kullanmak mümkün olabilir. İngiliz telekomünikasyon mühendisi David Coleman işte bu nedenle Ridersmate'dı geliştirdi. Eğer bisiklet, motorsiklet veya attan düşerseniz otomatik olarak belirlediğiniz kişilere birşeylerin yanlış olduğunu bildiren için bir metin mesajı gönderir.

Sistem nasıl çalışıyor…

Cihazın bir ucuna bağlı bir kıvırcık kordon bisiklet, at veya motor üzerine bağlı şekilde, Ridersmate ünitesi sırt çantanıza veya kemerinize bağlanır. Eğer aniden araçtan düşerseniz kordon ayrılarak Ridersmate düştüğünüzü anlıyor ve GPRS (genel paket radyo servisi) üzerinden bir kısa mesaj göndererek sevenlerinize ve yakınlarınıza haber verebiliyor.

Bu mesaj bir kaza olduğunda, seçtiğiniz üç farklı kişiye gönderilebiliyor. İlk denemesinde mesajı gönderememesi durumunda bunu tekrar tekrar gönderene kadar dener. Olayın meydana geldiği zaman, hız ile birlikte GPS  ve yükseklik bilgilerninide içeren bir mesaj yardıma gelecek kişilere olay hakkında bir özet bilgi mahiyetindedir.

Eğer dilerseniz özerindeki S.O.S butonuna basarak yardım çağrısını manuel olarak da yapabilirsiniz. Yanlışlıkla kabloyu çıkarmanız durumunda atılan ilk mesajın yanlış olduğunu bildiren ikinci bir mesaj gönderebilirsiniz.

Ridersmate tüm GPS kordinatlarını kaydettiği için tüm bu verileri bilgisayarınızda Google haritalar üzerinde güzergah kaydı içinde kullanabilirsiniz. Tam şarj ile 8 saat çalışan cihazın yaklaşık fiyatı ise 300$.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.