Iphone 8 İçin Geri Sayım Başladı!!!

Geleneksel yeni Iphone modelinin tanıtımı Oscar heyecanını aratmaz oldu. Tanıtım tarihi ve modelin nasıl olacağı ile ilgili fısıltılar bütün gazetelerde, forumlarda yani kısacası tüm medyada konu başlığı oldu bile. Biz neden eksik kalalım dedik.

Yaz mevsimi gelirken akıllarda tatil, deniz, kumsal tarzı fikirler beynimizde son sürat dolaşırken Apple firmasının akıllı telefonu olan Iphone’nun çıkartacağı model de artık yaz mevsimiyle beynimizde yer etmeye başladı. Malum Eylül’de yeni model gelecek beklentisi Iphone 7 sahiplerini endişelendirmeye başladı bile çünkü artık Iphone 7 eski model olacak…  Eylül ayında yapılması beklenen tanıtım gününü destekleyen açıklama Amerikalı teknoloji analisti Benjamin Geskin’ten geldi. Daha öncede Apple ürünlerinde başarılı tahminlerde bulunan Benjamin Geskin, Iphone 8’in 17 Eylül’de tanıtılacağı, 24 Eylül’de de satışa çıkacağını iddia etmiş.

Iphone bu esrarengiz tanıtım dönemlerinde pazarlamanın her aracını kullanarak heyecanı doruğa taşımayı çok iyi beceriyor. Şimdiden medyaya “Top Secret” olmasına rağmen Iphone 8 modelinin dış kasasının görüntüleri sızdı bile. Bu modelin teknolojik özellikleri hakkında bir çok yorum olmasına rağmen henüz kesin bir bilgi yok. Eğer medyada yer alan dış kasa görüntüsü gerçek ise Iphone 8 modelinde kameranın yeri daha farklı olacak.

Bütün akıllı telefonların neredeyse hepsi Çin’de üretildiği için yerinden bildiren Çin’li Economic Daily News’a kulak verebiliriz. Bu gazetede çıkan habere göre iPhone 8’de değişiklik olarak OLED ekran kullanılacağı neredeyse kesinleşmiş ve Apple’ın ekran konusunda iPhone’a getireceği yenilik sadece OLED ekran olmayabilirmiş. Apple, iPhone 8 ile birlikte alışılmış 16:9 ekran oranından Samsung ve LG marka akıllı telefon ekranları gibi 18:9 oranına geçebilirmiş.

18:9 ekran nedir diye sorarsanız size şöyle özetleyebiliriz; En-boy oranı, ekranın yüksekliği ve genişliği arasındaki ilişkidir. Bu da demek oluyor ki 18: 9 oranındaki ekran 16: 9 oranındaki ekrana göre daha yüksek olacaktır. Ekranın yüksek olmasının artılarından biri telefonun elde daha kolay bir şekilde kavranabilmesidir.

Apple’ın Iphone 8 dışında, IOS işletim sisteminde getireceği yeni IOS 11 güncellemesi de yenilikleri beraberinde getirecek gibi. Yeni güncellemeyle birlikte Split View denen çoklu ekran uygulaması Iphone severlere farklı deneyimler yaşatacaktır.

Iphone 8 modelinde ekran dışında Touch ID ( parmak iziyle ekranın açılması ) denilen özelliğin yerinin değişeceği ve bu özelliğin OLED ekrana taşınacağı belirtiliyor.

Görünen o ki yeni Iphone 8 modeli gümbür gümbür geliyor. Bu heyecanlı bekleyişi sekte vurabilecek tek şey Iphone 8 modeli için tahmin edilen fiyat olacaktır. Iphone 8 modelinin fiyatının 1000 USD ( Türkiye fiyatı yaklaşık 5bin TL ) civarı olacağı söylentileri bir çok kişide kavuşmadan ayrılığın acısını yaşatmaya başlamıştır. Iphone 8 modelinin fiyatında hayal kırıklığı yaşayan sevgili arkadaşlar, böbreklerinize sahip çıkın! Belki bu yıl olmadı ama Allah’tan ümit kesilmez. Bir bakarsınız seneye Iphone 9’u atmışsınız cebe!