“İçilebilir Kitap” Güvenli İçme Suyu Sağlıyor

İçilebilir Kitap temiz su ile ilgili bilgiler içeriyor ayrıca sayfalarını yırtıp su filtresi olarak da kullanabiliyorsunuz.

Gelişen dünyamızda en büyük sorunlardan bir tanesi de güvenilir temiz içme suyu kaynağı. Water is Life da tam olarak bu temel ve basit soruna odaklanmış.  Bu projede gerçekleştirilmek istenen diğer bir konu da eğitim ve kaynağın tek bir şekilde birleştirilmesi. Kitap sayfaları üzerinde bilgiler bulunuyor ve bu sayfalar filtre olarak kullanılıyor.

İçilebilir su  bu ismi hak edebilmek için bünyesinde hatırı sayılır teknolojiler barındırıyor. Her bir yırtılabilir sayfası üzerinde farklı dillerde güvenli su kullanımı tavsiyeleri bulunuyor. İlk olarak Kenya için üretilen kitapların üzerinde Swahili ve İngilizce dillerinde basılmış yazılar bulunuyor. Gıda güvenliği bulunan mürekkeple yazılan yazılar eğitimin düşük olduğu bölgelerde önemli bir rol oynuyor.

Her kitap 3D baskıdan alınmış kitap kılıfı ile birlikte geliyor ve bu kılıfı kopardığınız sayfayı içine yerleştirerek %99.99 verimli çalışan bir su filtresi haline getirebiliyorsunuz.

Her bir sayfanın içerisinde gümüş nano parçacıklar içeriyor.( sayfaya orijinal portakal rengini de bunlar veriyor) bu nano parçacıklardan pek de geleneksel su filtreleri gibi çalışmıyor. Bariyerle bakterileri engellemekten ziyade kağıttan geçerken bakterileri gerçekten öldürüyor. Su filtre içerisinden akarken bakteriler gümüş iyonlarını absorbe ediyor  bu da onları öldürüyor.  Bu kağıt %99.99 oranında bakterileri öldürüyor ki bu da suyu ABD’deki ortalama bir musluktan akan suyla eşdeğer bir hale getiriyor.  Kolera E.koli ve tifo gibi hastalıklarda etkili olduğu bilimsel olarak da kanıtlandı.

Tabiki bu mükemmel bir çözüm değil. Suyun içerisindeki ağır metalleri veya kimyasal maddeleri filtreleyemiyor. Ancak çoğu insanın sahip olabileceği daha iyi bir çözüm olarak ortada duruyor.

Her sayfada iki adet filtre bulunuyor ve her filtre yaklaşık 100 litre suyu güvenli bir şekilde  filtrelebiliyor. Bu da bir insanın yaklaşık 4 yıllık su ihtiyacına denk geliyor.

Proje için yeterli kaynak bulunabilirse 2015 sonuna kadar seri üretime geçilmesi planlanıyor.