Hangi Outdoor Sporu Size Daha Uygun?

Şehirden sıkıldınız, masa başı işiniz sizi pasif ve hantal yapıyor, derin bir nefes almak istiyorsunuz… Yani doğaya sığınmanın vakti gelmiş de geçiyor. O zaman şehrin boğucu binalarından uzaklaşın ve hayatınıza zevkle katabileceğiniz, size uygun bir outdoor sporuyla tanışın. Bu yazımızı okuduktan sonra hangi outdoor sporunun sizin için uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

  • Doğa yürüyüşü/Trekking

Ailenizle birlikte bir doğa sporu yapmak istiyorsanız, en iyi seçenek doğa yürüyüşü olacaktır. Hem herkesin yapabileceği türden bir aktivite, hem de doğa yürüyüşü yapmaya hemen bu hafta sonu bile başlayabilirsiniz. Eğitmene ihtiyacınız yok, ama yanınızda ufak atıştırmalıklar ve su götürmeyi ihmal etmeyin. Bir hafta sonu kaçıp yürüyüşe çıkmak isterseniz, Türkiye’nin en güzel trekking parkurları arasında gösterilen Erikli Yaylası (Yalova), Ihlara Vadisi, Kaçkarlar veya Sülüklügöl (Adapazarı) rotalarını tercih edebilirsiniz.

  • Bisiklet

Doğa yürüyüşünden sonra en kolay gerçekleştirebileceğiniz outdoor sporu, ormanda bisiklet sürmek olabilir. Tek ihtiyacınız olan bir arazi bisikleti ve kendinize Belgrad Ormanları, Büyük Ada ya da Yedigöller gibi bir rota belirlemek. Yanınıza da birkaç arkadaşınızı aldınız mı, bacaklarınız tutmayıncaya kadar keyifle bisiklet süreceğinize hiç şüphe yok. Bisikletin zinciri yerinden çıkarsa paniklemeyin, kendiniz de kolayca tamir edebilirsiniz. Yalnız zinciri yerine takarken biraz kirlenebilirsiniz. Kıyafetinize gres yağı yani bisiklet zinciri yağı bulaşırsa hemen müdahale etmeniz gerekecektir. Gres yağı lekesi nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız, bu rehberdeki önerilerden yararlanabilirsiniz.

  • Dağcılık

Türkiye’nin coğrafyasının dağcılık için oldukça uygun olduğu bir gerçek. Maceracı ruhlar ve tabii ki de yükseklik korkusu olmayanlar için dağcılık hem sosyalleşebileceğiniz, hem de kısa sürede kas kütlenizi artırarak fit bir vücuda sahip olabileceğiniz bir doğa sporu. Tek yapmanız gereken profesyonel bir dağcılık kulübüne katılmak, malzemelerinizi almak ve öğrenmeye başlamak! Bu sayede nefes kesen manzaralara şahit olabilir, Eskişehir, Olimpos, Bilecik, Bafa Gölü gibi tırmanış noktalarına gidip Türkiye’yi keşfetmeye başlayabilirsiniz.

  • Binicilik

Doğa ve hayvanlarla bir araya gelmek insana huzur verir. Bu nedenle ata binmek de önerdiğimiz doğa sporları arasında yer alıyor. Çocuklar için de oldukça yararlı bir spor olan binicilik, özellikle denge gelişimine ve dik durmaya yardımcı olur. Ayrıca atla kurulan bağ kişinin psikolojisine de iyi gelir, atına bakması gereken çocuğa ise sorumluluk bilinci verir.

  • Dalış

Türkiye’de dalış da sıkça yapılan doğa sporlarından biri. Doğru ekipmanlar sayesinde her mevsim yapılması mümkün olan bu spor, Akdeniz ve Ege denizlerinin derinliklerini keşfetmenize vesile olacaktır. En önemli dalış noktaları olarak Bodrum’da Küçük Reef ve Kargı Adası, Ayvalık’ta Tokmaklar, Kemer’de Paris Batığı, Çanakkale’de Çam Burnu ve Gökçeada’yı sayabiliriz.

Özetle, doğa sporları zihinsel ve bedensel sağlığa büyük katkı sağlar ve vücudu güçlendirir, direnci artırır. Ayrıca sosyal bir aktivite olarak da tercih edilebilir. Ancak, herhangi bir spora başlamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Doktorunuz, fiziksel olarak sporun size uygun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Keyifli sporlar!