Emojilerin Dili

Emojilerin Dili

Emoji salgını ilk olarak Japonya’ da başladı. Gençliğin yoğun ilgisi sayesinde bu akım kültürel bir fenomen haline geldi.
Dünyada, emoji sanat sergileri, emoji şiir kitapları, emoji sosyal ağları hatta müzik videoları bile var. “Kim bu emojilerin yaratıcısı ? ” diye soracak olursanız Docomo adlı Japon mobil operatör şirketinde çalışan Shigetaka Kurita adındaki bir mühendistir.

insanların kendilerini daha iyi ifade edebilmesi için 12×12 piksel ebatlarında ifadeler geliştirmiştir.

Kurita’nın ortaya koyduğu bu ‘dijital dil’, artık kişisel iletişimin de sınırlarını aşarak gündelik hayatımızın her bir alanında yer edinmiş durumda.
Dünya trendleri arasına giren  emojiler nasıl bu kadar popüler oldu ? Her gün milyonlarca emoji kullanılıyor, uzmanlara göre bunun sebebi aslında fazla sabırsız olmamız.
Tek bir emoji ile uzun bir cümledeki duygu ve düşünceleri yansıtabiliyoruz.
Yapılan bir araştırmaya göre emoji kullanılan iş konuşmalarında ifadeler daha etkili ve daha güçlü oluyor. İş için atılan bir maildeki “Teşekkürler” kelimesin sonuna hangi
noktalama işaretinin geleceği  maili alan kişi için bile önemliyken emojilerin etkisi tartışılmaz bir hal alıyor.

Her ülkenin kendine göre kullandığı  bir dizi emoji listesi mevcut, hatta bunun için bir araştırma bile yapılmış ve bu araştırmaya göre
kadınların dijital iletişimlerinde emoji’yi daha fazla kullandıkalrı tespit edilmiş. Araştırmaya katılan ve emoji kullananların profili
aşağıdaki gibi:

  • Türkiye’de en çok gülen yüz ve insan emojileri kullanılıyor.
  • En çok kalp ve evlilik emojisi romantiklikleriyle ünlü Fransızlar’da.
  • Fransa’dan sonra Rusya ‘da yazışmalarda romantik emojiler ve öpücük figürleri oldukça fazla kullanılıyor. Kadın nufüsunun yoğun olması bunda bir etken olabilir.
  • Arapça konuşulan ülkelerde ise en fazla çiçek ve saat emojisi kullanılıyor.
  • Eğlenceli kişilikleri ve partileriyle meşhur İspanya’da ise parti emojileri diğer emojilerden öne çıkıyor.
  • Brezilya dünya ülkeleri arasında en hayvansever ülke. Kedi emojilerinin kullanımı diğer emojilerden ön planda.
  • Avustralya’da ise öne çıkan emoji alkol temalı emojiler. Alkol emojiilerini izleyen ise tatil emojileri. Malum Avustralya’lılar için tatil demek alkol demek.
  • Dünyanın en güvenli ülkeleri arasında olan Kanada’da ise şiddet ve vücudun çeşitli kısımlarına dair figürlerin ön plana çıkması biraz garip. Demekki şiddet eğilimlerini emojilerle bastırıyorlar.
  • Mantar figürü ise Hollanda’nın aksine en çok Arapça ve Vietnam’daki yazışmalarda kullanılıyor.

Kaynak;