Düşünce Kontrollü Biyonik Bacaklar Geliyor

 

Uzun yıllar süren araştırmalardan sonra İzlanda’lı Ortopedisyen şirketi Ossur kendini kontrol edebilen bacağını duyurdu.

Bir kaç denemeden sonra hastaların bu sisteme kolaylıkla adapte olduklarını ve normal insanlar gibi yürüyebileceklerini ve bunun için basitce düşünmelerinin yeterli olacağını belirtti.

MYO elektrik sensör (IMES) implementasyonu aracılığı ile çalışan bu teknoloji,  hastanın bacak kaslarına yerleştirilen sensorler ile bilgi kışını sağlıyor.

Ossur ‘un iddiasına göre 4bu teknoloji ile ilk defa doğrudan kaslara bağlanan sensörlerle sinir dokusunda bağlantıya ihtiyaç duymadan başka bir vücut parçasının hareket ettirilebilmesi sağlandı.

Hedef önümüzdeki 5 yıl içerisinde seri üretime geçmek.

Geçen yıl boyunca bunu deneyen Gundmundar Olaffson çocukluğunda trafik kazasında kaybettiği bacağının yokluğunu 10 yıldır çekiyordu.  “taktığım anda kalktım ve yürümeye başladım. Bu gerçekten de çok ilginçti. Nasıl birşey olduğunu açıklayamıyorum. “ diyor Olafsson Reuters’a yaptığı açıklamada.

IMES teknolojisini cerrahi olarak uygulamak da son derece kolay. 15 dakikalık bir operasyon ile çok hızlı bir şekilde takılabiliyor. Kopma veya zarar görmediği sürece de değiştirilmesine gerek yok.