Gelmiş Geçmiş Dünyanın En Büyük Siber Saldırısı WannaCry!

Teknolojinin bize sunduğu nimetlerden en verimli şekilde faydalanabilmemiz için dünyadaki her şey çok hızlı bir şekilde dijitalleşmeye/dijital dönüşüme devam ediyor. Dijital dönüşümü sadece internet siteleri ya da e-ticaret olarak düşünmemek lazım. Devlet işleri ve hastaneler gibi insan hayatını direkt ilgilendiren alanlarda da dijital dönüşüm hata paylarını sıfıra indirmek ve işlemleri hızlandırmak için hayati önem kazanmaya başladı.

Günümüzde kişisel hayatlarımız da dijital ortama geçiş sağlamış durumda. Offline ve online olmak üzere yaşadığımız, yönetmeye çalıştığımız iki ayrı hayatımız var artık. Sosyal medya sayesinde gün içerisinde hayatımızdan kareleri, düşünceleri başkalarıyla saniyeler içinde paylaşabiliyor ve etkileşimde bulunabiliyoruz. Öyle programlar var ki online da kişinin hareketlerini takip edip karakterize edebiliyor. Yani dijital ortamda da kişinin gezdiği yerler, alış veriş yaptığı ve sohbet ettiği alanlar kişilere dijital kimlik kazandırıyor.

Teknolojik gelişmelerle birlikte çok yakın zamanda kağıt paralar bile antika muamelesi görmeye başlayacak. Çin ve Finlandiya gibi ülkeler parayı da dijital ortama taşıyıp kullanmayı konuşmaya başladı bile.

Kişisel bilgilerin, devlet sırlarının, paranın, aklınıza gelebilecek her şeyin dijital ortama aktarılması hayatımıza büyük kolaylıklar getirse de beraberinde çok büyük tehlikeleri de getiriyor. Bütün bilgiler bir yerlerde şifrelenip depolanırken birileri de o şifrelerin peşine düşüp siber denilen saldırıları gerçekleştirerek çok önemli bilgileri açığa çıkartabiliyor hatta hayatı durdurabiliyor.

12 Mayıs 2017 tarihinde WannaCry virüsü ile Dünya çapında en geniş kapsamlı siber saldırı gerçekleştirildi. Windows işletim sistemini hedef alan WannaCry bir fidye yazılımı olarak karşımıza çıktı. Türkiye de dahil olmak üzere 150 ülke ve 300bin üzerinde bilgisayarı etkileyen WannaCry virüsü; bilgisayarlardaki önemli belgeleri bulup şifreliyor ve şifreleri kaldırmak için bilgisayar sahiplerinden 150 USD ile 600 USD arasında değişen tutarlarda para talep ediyor.

Bazı ülkeler Rusya’yı, bazı ülkeler Amerika’yı WannaCry virüsü hakkında suçlarken bahsedilen bu ülkelerde dahi birçok kurumda işler durdu, hastanelerde acil ameliyatlar dışındaki ameliyatlar ertelendi ve ticaret büyük sekteye uğradı. Son bulgulara göre WannaCry virüsü  %98 oranında Windows 7 işletim sistemi yüklü olan bilgisayarlara saldırıda bulunmuş ve tehlike durdurulmaya çalışılsa bile hala WannaCry virüs tehlikesi tam olarak ortadan kalmış durumda değil.

Dijitalleşmek, günümüzün ihtiyacı olarak görünse de bu kadar büyük tehlikelerle karşı karşıya gelince acaba eskiden her şey daha mı güvenliydi diye düşünmeden edemiyoruz. Magazin haberlerinde bile ünlülerin cloud – bulut ortamında yer alan özel resim ve bilgilerinin başkaları tarafından hacklenip ortaya çıkması olağan hale geldi. Şöyle düşünmek lazım; bilgilerimiz kilidi kodlardan oluşan alanlarda depolanıyor. Bizim elimizde bir anahtar yok ama o anahtarı yaratabilecek bir çok kişi var.. Yeterince bilgi ve zekaya sahipse sadece o kişilerin hedefinde yer almak tehlike çanlarının çalması için yeterli olacaktır.

Yapay zekanın gelişmesiyle birlikte hep birlikte kodların dünyasında yönetilmeye başlayacağız. Her şey sistematik ve hata payı sıfır olacak. İyi niyetli olarak baktığınızda muhteşem bir dünya gibi görünse de kötü niyetlileri unutmamak gerek. Onlar da hala aramızda ve anahtarları ellerine geçirmeleri an meselesi.. Kendinizi hala güvende hissediyor musunuz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.