Çinli köylüler temiz havayı satıyor.

Orhan Veli ünlü “Bedava” şiirinde sözlere  “Bedava yaşıyoruz, bedava; Hava bedava, bulut bedava;” şeklinde başlar. Şiirinde hayata karşı büyük bir eleştirici varken bugüne geldiğimizde Mashable’da çıkan haber artık havanın bile para ile satıldığını gösteriyor.

Çin’de hava kirliliği çok yüksek seviyede. Hatta artık öyle bir noktadaki kirli hava bir sis gibi ülkenin üstüne çöküyor ve kentte yaşayanlar temiz hava için kırsal bölgelere gidiyor. Bu yerlerden biri de deniz seviyesinden 1,5 km yükseklikteki Lianshan Dağı. Ziyaretleri paraya çevirmek isteyen köylüler ise hava içeren poşetleri 1,5 ila 4,5 Dolar arasındaki fiyatlar ile satıyor.

İlk başta size de saçma geldiğini biliyorum ama aslında durum hiç de öyle değil. Satışların oldukça iyi olduğu bu yeni temiz hava sektöründe işler iyi gidiyor. dünyanın farklı yerlerinde de uygulanmaya başlanan ve farklı şekillerde de (memleket havası gibi) satışa sunulan hava da artık bir satılan ürün.

İşin sağlık boyutundan daha çok psikolojik bir rahatlama sağladığı aşikar ama önemli olan da bu değil mi. ihtiyacı görmek ve bunu fırsata dönüştürüp talep edilen ürünü yaratmak.

Ne kadar faydalı olduğu tartışılsa da insanları ruhsal yönden rahatlattığı gerçek.

Umarız – her ne kadar zor gözükse de- temiz hava almak için pencere açmanın yeterli olacağı günler görürüz.