Bitcoin – Dijital Para Birimi

Bitcoin nedir?

Bitcoin elektronik olarak oluşturulmuş  bir dijital para birimi biçimidir. Bir devlet ya da her hangi bir banka tarafından kontrol edilmiyor. Bitcoinler, dolar veya euro gibi basılamaz; bu yüzden cüzdanlarınızda ağırlığını hissetmezsiniz. Bu dijital para birimini insanlar yaratıyor ve talep arttıkça bitcoinin değeri artıyor. Arada banka ya da her hangi bir kurum olmadan insanlar birbirbirine bitcoin transferi yapabiliyorlar. Bunu da 10 dk içinde çözmeleri gereken bulmacalarla gerçekleştiriyorlar. mevcut para kategorilerinde, Bitcoin şifreli özelliğiyle bir ilktir. Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Bitcoini normal para birimlerinden farklı kılan nedir?

Bitcoin, dijital ortamda satın alma işlemleri için kullanılabilir. Bu anlamda, geleneksel olarak dolar, euro ya da yen gibi dijital olarak da işlem görüyor. Bununla birlikte, bitcoinin en önemli karakteristik özelliği ve alışıla gelmiş sistemlerden farklı kılan şey, bir merkezinin bulunmaması. Bitcoin ağını kontrol eden hiç bir kurum yoktur. Bu durum paralarını kontrol altında tutulmasını istemeyenler için mucizevi bir fırsattır.

Bitcoini kim yarattı?

Satoshi Nakamoto adlı bir yazılım geliştiricisi, matematiksel kanıta dayalı bir elektronik ödeme sistemi olan bitcoin'i yarattı. Fikir; herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız, çok düşük işlem ücretleriyle elektronik olarak anında devredilebilecek bir para birimi üretmekti.

Bitcoini kim bastırıyor?

Hiç kimse. Bitcoin, herkesin katılabileceği bir topluluk tarafından, dijital olarak oluşturulur. Bu para birimi merkez bankası tarafından fiziksel olarak basılmaz, nüfusa göre hesaplanamaz ve kendi kurallarını kendisi oluşturur. Bankalar gibi ulusal borçları karşılamak için daha fazla para üretmediğinden bitcoinin değerinde düşme de olmaz. İnsanların talebine göre değeri artar ya da azalır.

Bitcoin nasıl kullanılıyor?

Öncelikle web üzerinden bir cüzdan oluşturmanız gerekiyor. Cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan giriş yapabiliyorsunuz ve kişi başına cüzdan sınırlaması bulunmamaktadır. Üstelik cüzdan oluştururken özel bilgilerinizi de vermenize gerek yoktur.

Bitcoin sisteminde yapılan ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme (asimetrik şifreleme) teknolojisi gibi teknolojiler kullanılıyor. Bitcoinler ödemeyi yapan adresten alıcı adrese şifrelenmiş olarak imzalanarak gönderilir. Her işlemin ağa duyurulumu yapılır ve blok zincirinde yerini alır. Böylece eklenen bitcoinler birden fazla kere kullanılamaz. Bitcoin bu teknolojileri kullanarak, herkesin kullanabileceği hızlı ve son derece güvenilir bir ödeme ağı sağlamaktadır.

Satın aldığınız ya da çıkarttığınız Bitcoinleri internet üzerinden harcayabilir, alış veriş yapabilirsiniz. Bizim ülkemizde henüz olmasa da dünya üzerinde bitcoini kullanan mağazalar ve restoranlar bulunuyor ve bu yerlere Bitcoin Travel ve Bitcoin Navigator üzerinden ulaşılabilirsiniz. Ayrıca bu yıl içerisinde Paypal, Bitcoin’i ödeme sistemi olarak kabul ettiğini duyurdu. Paypal vasıtasıyla alış verişlerinizde Bitcoin’i kullanma imkanınız bulunuyor.

Bitcoini bir de aşağıdaki videodan izleyin deriz.

 

Kaynaklar

Coindesk

Melih Güney

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.