Bir şeyleri doğru yapmanın zamanı artık geldi!

Son zamanlarda sıkça konuşulan konulardan bir tanesi de alaturka tuvaletlerin alafranga tuvaletlere göre daha sağlıklı olduğudur. Alaturka tuvaletler, modern tuvaletlerin icadından çok önce kullanılmaya başlandı öyle ki alaturka tuvaletleri kullanırken aldığımız çömelme pozisyonu insan da dahil olmak üzere birçok hayvan türü tarafından dışkılama yaparken yüzyıllar boyunca alınan doğal bir oturuştur. Tüm bunların yanında hastaneler, okullar, hava limanları gibi ortak kullanılan yerlerde bacağı ve kalçayı kirli olabilecek bir yüzeye temas ettirmektense alaturka tuvaletlerin daha hijyenik olduğu da bilinen bir gerçektir.

Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma gösteriyor ki, dışkılama için en uygun pozisyon çömelme pozisyonudur. Bu sayede kalçalar karna doğru çekilerek karın boşluğunun kapasitesi büyük ölçüde kapatılır, bu da itim gücünü arttırır.

Journal of Medical Sciences isimli dergide yayımlanan bir çalışmaya göre ise alafranga tuvalet kullanımı, şu hastalıkların başlıca nedenleri arasında yer alıyor:

1) Alafranga tuvaletlerde aldığımız oturma pozisyonu daha zayıf ve yavaş dışkılamaya sebep olur. Tatmin eden bir dışkılama bu pozisyonda kasları daha fazla zorlamayı gerektirir. İnsanlarda dışkılama sırasında kasları zorlamak ise hemoroide yol açar. Öte yandan çömelme pozisyonunda dışkılama daha hızlı ve kolaydır, neredeyse hiç zorlama gerektirmez.

2) Çömelme pozisyonunda yay görevi görerek rektumu tutan puborectalis kası gevşektir, bu da bağırsak hareketlerimizin kolay gerçekleşmesini sağlar. Fakat oturma pozisyonunda bu kas daha gergin kalır bu da bağırsakların etkili boşalmasını engeller. Bakterilerin ve kanserojen maddelerin kolon mukozası ise temas etmesine yol açar. Bağırsaklarda kalan dışkı enfeksiyon oluşumu, iltihaplanma hatta kansere davetiye çıkarır.

3) Oturma pozisyonunda puborectalis kası daha gergin olduğundan tatminkâr bir dışkılama için insanlar, kaslarını aşırı derecede zorlar. Bu da reflüye, kalp krizine ve felce yol açabilir.

4) Çömelme pozisyonu, idrar boşaltma için de önerilen bir pozisyondur çünkü idrar torbasının kolayca boşalmasını sağlar. Oturma pozisyonunda ise idrar torbası hiçbir zaman tamamen boşalmaz. Bu da idrar yolları enfeksiyonuna neden olan bakterilerin üremesine yol açar.

5) Kadınların regl dönemlerinde rahimden gelen kan, çömelme pozisyonunda rahatça dışarı atılır. Öte yandan oturma pozisyonunda aynı doğal baskı oluşmaz ve adet kanının bir kısmı içeride kalır. Bu şekilde kanın içeride uzun süre kalması bakterilerin üremesine yol açarak çeşitli hastalıklara sebep olur.

Günümüzde modern tuvaletler bir alışkanlık halini alsa da alaturka tuvaletlerin sağlık açısından daha iyi olduğu kanıtlandı. Alaturka tuvaletleri daha sağlıklı yapan da çömelme pozisyonunun vücudumuza sağladığı faydalar. Evlerimizdeki modern tuvaletler çömelme pozisyonunu almamız için bir engel teşkil etmiyor. Modern tuvaletlerimizin önüne koyacağımız WC Turka ürünü sayesinde gerekli çömelme pozisyonuna geçmemiz mümkün!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.