Animasyon Tutkunları Buraya! Öneri Animasyonlar

Çocukken izlediğimiz çizgi filmlerde yer alan karakterler hayal gücümüzle birlikte kimi zaman en yakın dostumuz, kimi zaman kahramanımız, kimi zaman da idolümüz olmuşlardır. Kostümlerine, oyuncaklarına sahip olmak için annelerimizi, babalarımızı zaman zaman çok zorladığımız da doğrudur. Kim istemez ki onlar kadar güçlü, çekici ve eğlenceli olmayı.. Televizyonda çizgi film izleyeceğiz diye özellikle hafta sonu erkenden kalkar Tv’nin başına geçilirdi. TV’de görülen çizgi dünyaları alınır kendi hayal dünyamızla birleştirilir yeni maceralara yelken açılırdı.

Çizgi film yaşımız geçmiş gibi görünse de ya da bazı çizgi filmler artık çocuksu geldiği için eskisi kadar zevk vermese de bu açığı çok iyi kapatacak animasyon filmleri sayesinde çizgi film tutkumuz beslenmeye devam ediyor!

Animasyon film sektöründe önde gelen ülkelere örnek vermek gerekirse ABD ve Japonya ülkeleri diyebiliriz. Yapılan animasyon filmlerinde görüntü kalitesi, kullanılan teknoloji Amerikan yapımlarında önde gözükürken, Japonların yaptığı animasyonların senaryoları ise çok daha özgün ve derin anlamlar içerebiliyor.

Japonya tarihi Amerika tarihine göre çok daha köklü ve zengin olduğu için gelenekleri de aynı doğrultuda daha köklü ve zengin. Elbette bu tarihi zenginlik;  Japonların yaşam şekillerinde, Japon sanatlarının her dalında kendini gösteriyor ve diğer dünya kültürlerinin de oldukça dikkatini çekiyor. Hatta Japon kültürü birçok Hollywood filmine konu da olmuştur.

Siz de bizim gibi animasyon film tutkunuysanız, yakından takip ediyorsanız, çoğu animasyon filmlerinin ekibinde Türklerin de yer aldığını fark etmişsinizdir. Türkiye’de de güzel işler yapılmaya başlasa da daha gidecek çok uzun yolumuz var gibi Amerika film sektöründe çalışan Türklere de buradan seslenmiş olalım; gelin Türkiye’nin zengin kültürünü de animasyon filmlerine aktaralım!  Gelmişken şiş kebap, baklava falan da yersiniz, özlemişsinizdir

Filmin sonuna geldiğinde “noolur bitmesin” diye hüzünlenen animasyon tutkunlarına ya da animasyon film dünyasına yeni adım atacaklara bir liste oluşturduk. Liste bizden seyirler sizden!

1. Spirited Away (2001) – Ruhların Kaçışı

İMDB puanı: 8.6      Süre: 125 dk

Yönetmen: Hayao Miyazaki

Senarist: Hayao Miyazaki

Bir animasyon filmine göre uzun olan Ruhların Kaçışı animasyon filmi  2003 yılında En İyi Animasyon Filmi Oscar’ını kazanmayı başarıyor.

Ailesinin banliyölere taşınması sırasında, huysuz bir 10 yaşında küçük kız yolunu şaşırarak tanrıların, cadıların ve ruhların yönettiği ve insanların canavarlara dönüştüğü bir dünyaya dahil olur.

2. Kimi no na wa

İMDB puanı: 8.6      Süre: 106 dk

Yönetmen: Makoto Shinkai

Senarist: Makoto Shinkai

İki yabancı kendilerini tuhaf bir şekilde birbirlerine bağlanmış bulurlar. Böyle bir bağ oluştuğunda onları birbirinden ayrı tutacak tek şey uzaklık mı olacak?

Fantastik drama ve romantizm de içeren olan bu Japon animesinde iki gencin görmüş oldukları rüyalardaki sırrı konu ediliyor.

3. WALL · E (2008)

İMDB puanı: 8.4      Süre: 98 dk

Yönetmen: Andrew Stanton

Senarist: Andrew Stanton, Pete Docter

2008 yılında en başarılı animasyon filmi olan Wall-E ayrıca tüm zamanların en iyi animasyon filmlerinin arasında yer almayı da başarmıştır. Gelecek dünya için öngörülen gerçekleri seyircilere robotların aşkıyla gözler önüne sürmektedir.

Uzak gelecekte, Dünya’nın bütün kaynakları tükenmiş ve insanlar Dünya’yı terk etmiştir. Küçük, sevimli, eski model robot olan Wall-E ise Dünya’da atık toplama görevine devam etmektedir. Keşif için gönderilen Eve adında yeni bir model robot gelmesiyle birlikte Wall-E için yeni bir macera başlamıştır.

4. Up (2009) – Yukarı Bak!

İMDB puanı: 8.3      Süre: 96 dk

Yönetmen: Pete Docter, Bob Peterson

Senarist: Pete Docter, Bob Peterson

En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Film Müziği Oscarlarını alan Yukarı Bak filmi; 78 yaşındaki Carl Fredricksen eşi Ellie’yi kaybettikten sonra yanına yanlışlıkla izci bir çocuğu da alarak evini balonlarla uçurup Cennet Şelaleri’ne gitme macerasını anlatıyor. Huysuz, yaşlı bir adamla, gerçek bir izci olmaya çalışan ufak bir çocuğun içinizi ısıtacak hikayesini izlemekten zevk alacağınıza eminiz.

5. Inside Out (2015) – Ters Yüz

İMDB puanı: 8.2      Süre: 95 dk

Yönetmen: Pete Docter, Ronnie Del Carmen

Senarist: Pete Docter, Ronnie Del Carmen

Genç Riley, Midwest hayatından koparılıp San Francisco’ya taşındıktan sonra duygularını (Sevinç, Korku, Öfke, Tiksinti ve Hüzün) yeni bir şehir, ev ve okul arasında en iyi nasıl yöneteceği konusunda çatışır.

6. Ratatouille (2007)

İMDB puanı: 8.0      Süre: 95 dk

Yönetmen: Brad Bird, Jan Pinkava

Senarist: Brad Bird, Jan Pinkava

Yemek yapabilen bir fare, meşhur bir restoranda genç bir mutfak işçisiyle sıra dışı bir ittifak kuruyor.

7. Coraline (2009)- Koralin ve Gizli Dünya

İMDB puanı: 7.7      Süre: 100 dk

Yönetmen: Henry Selick

Senarist: Henry Selick, Neil Gaiman

Maceracı bir kız olan Coraline, sinir bozucu evinin garip bir biçimde idealize edilmiş bir versiyonu olan başka bir dünyayı bulur; ancak bu mükemmel evin günahkâr sırları vardır.

8. Song Of the Sea (2014) – Denizin Şarkısı

İMDB puanı: 8.1      Süre: 93 dk

Yönetmen: Tomm Moore

Senarist: Will Collins, Tomm Moore

Genç bir İrlandalı çocuk olan Ben ve fok balığına dönüşebilen küçük kız kardeşi Saoirse birlikte, perileri ve ruh dünyasını kurtarmak için girdikleri macerayı konu etmektedir.

9. Toy Story (1995) – Oyuncak Hikayesi

İMDB puanı: 8.3      Süre: 81 dk

Yönetmen:  John Lasseter

Senarist: John Lasseter, Pete Docter

Bir oyuncak kovboy bebeği, yeni bir oyuncak uzaylı figürünün gelmesiyle birlikte evin oğlanının ilk odağı olmaktan çıkmıştır. Kovboy bebek oyuncak uzaylı figürü tehdit olarak algılayıp derin bir kıskançlık duygusuna kapılmıştır.

Serisi yapılan Oyuncak Hikayesi filminin 4.’sü 2019 yılında gösterime girmesi bekleniyor.

10. How to Train Your Dragon (2010) – Ejderhanı Nasıl Eğitirsin ?

İMDB puanı: 8.2      Süre: 98 dk

Yönetmen:  Dean DeBlois, Chris Sanders

Senarist: William Davies , Dean DeBlois

 

Şanssız bir Viking genci, ejder avına çıkabilmek için can atmaktadır. Kendini ispat etmek adına bir ejderha yakalamaya çalışan Vikingli genç, vurduğu ejderha ile alışılmışın dışında bir arkadaşlık kurar. Arkadaşlığı süresince ejderhalara daha yakınlaşmış olan Vikingli genç, bu yaratıkların sandığından farklı olduğunu öğrenmiştir.

Kaynak : IMDB