6 Ekim Dünya Gülümseme Gününüz Kutlu Olsun

Gülümsemek, isteyerek ya da istemsiz duygularımızın dışavurumudur. Bazen bebeğinin kokusunu ilk kez içine çeken annenin yanağında; bazen de tuttuğu takımın şampiyonluğunu kutlayan taraftarın coşkusundadır. Yeri geldiğinde ufak bir gülümseme verdiğimiz bir cevap ya da tepki olur. Hangisi olursa olsun gülümsemek insani bir ihtiyaçtır.

 

Harvey Ball, 1963 yılında çizdiği ‘Smiley Face’ ile hepimizin unutulmazları arasında! Dünya Gülümseme Günü fikri de bu harika illüstratör ve reklamcı tarafından 1999 yılında ortaya atıldı. O yıldan beri ekim ayının ilk cuma günü, Dünya Gülümseme Günü olarak kutlanır. Bu yıl da 6 Ekim’de kutladığımız Dünya Gülümseme Gününüzü en içten gülümsemelerimizle kutluyor, ‘neymiş efendim bu gülümseme, bir de günü olmuş’ diyenleri gülümsemenin faydaları üzerine yazılan bu yazıyı okumaya davet ediyoruz.

 

1)      Gülümsemek, sosyal bir sinyaldir!

İnsanların mutlu olduğunda gülümsediklerini düşünsek de aslında durum biraz daha farklı. Bazı çalışmalardan da bildiğimiz üzere aslında insanlar iletişim kurmak istediklerinde gülümserler. Yapılan bir çalışmada bowling oyuncularını filme alıyorlar. Oyuncular bowling oynuyor ve bazen tüm lobutları birden deviriyorlar. Bu durumda oyunculardan beklenen koca bir gülümseme iken film kayıtlarında bunu göremiyoruz. Ne zaman ki oyuncular lobutları devirdikten sonra arkadaşlarına dönüyor işte o zaman gülümsüyorlar. Sosyal bir varlık olan insanın, en önemli ihtiyacı iletişim gülümseme sayesinde kuruluyor.

 

2)      Gülümsemek, bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Evet, yanlış duymadınız! Yapılan araştırmalar gösteriyor ki gülümsemeye başladığımız zaman vücudumuzda doğal antihistaminikler üretilir ve doğal antibiyotik görevi yapan t hücreleri aktive olur, bu da bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Ayrıca gülümsemekle birlikte kanımızdaki oksijen düzeyi artarak lenfatik sistemdeki oksijenli kanı arttırır böylece vücudumuz patojenlere karşı direnç kazanır. Gülümseme sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirerek soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı direnç kazanırsınız.

 

3)      Gülümsemek, stresinizi azaltır.

Stresliyken neden gülümseyeyim ki demeyin! Yoğun stres içeren bir ortamdaki insanların kalp atım hızına bakıldığında, gülümseyen kişilerin diğerlerine oranla kalp atım hızları daha düşük çıkmış. Bu nasıl oldu derseniz cevabı endorfin hormonunda! Gülümserken vücudumuzda salgılanan endorfin hormonu ağrı ve acı hissini hafifleterek bizi daha mutlu kılar. Aynı zamanda dopac, epinefrin, kortizol gibi strese neden olan hormonların seviyesini de azaltır. Böylece stresli bir ortamda sadece gülümseyerek bile daha sakin kalabilirsiniz.

 

4)      Gülümsemek, kalbi korur.

Sadece gülümseyerek vücudumuza sağladığımız faydalar saymakla bitmez. Mesela gün içerisindeki tüm gülümsemelerimiz kalbimiz için için harika bir egzersiz niteliğindedir. Gülümsediğimizde, kan damarlarımıza astar oluşturan doku artar ve kan akışına neden olan vasküler dokular genişler. Bu da kalp krizi riskini azaltmayı sağlar.

5)      Gülümsemek, sizi daha çekici gösterir.

Cool görüneyim, aman gülmeyeyim diyenler varsa bu satırlar size gelsin! Somurturken kasılan 43 yüz kasının yanında gülümserken yalnızca 15 yüz kasımız çalışır. Bu da sanılanın aksine yaşlanmaya neden olan şeyin gülümsemek değil somurtmak olduğunun ispatıdır. Gülerken yukarı kalkan yüz kasları, yüzünüzdeki kan akışını arttırarak cildinizin daha sağlıklı ve genç bir görünüm kazanmasını sağlar. Bu da sizi daha çekici kılar.

 

6)      Kariyeriniz için gülümseyin!

Gülümsemenin vücudunuza sağladıklarının yanında sosyal hayatınız ve kariyerinizdeki ilişkilerinizin gelişimine de sağladığı yararlar oldukça fazla! Kariyer basamaklarını tırmanırken iletişim becerileri başarınızda çok önemli bir rol oynuyor. Sosyal ilişkileri kuvvetli olan kişiler daha geniş bir sosyal çevre edinip farklı fikirlere ve değişik insanlara açık oluyor. Bu da algılarını ve vizyonlarını geliştirerek iş yaşamında onların tercih edilmelerini sağlıyor. Etkili iletişimin anahtarı ise gülümsemek! Gülümseyerek başlanan bir diyalog beklenenden çok daha iyi bir sonuç verebiliyor. Gülümseyen insanlara karşı daha sıcak ve samimi oluyoruz.

Gülmek güzel şey doğrusu. Belki beş belki on saniye süren küçücük bir gülümseme, sağlığımızdan psikolojimize hatta kariyerimize adeta sihirli bir dokunuştur! Sadece bu saydığımız faydaları için bile hiçbir neden yokken gülümseyebiliriz aslında, ama bir de içimizden gelerek güldüğümüz zamanlar var ki işte onlar özel anlarımızdır. Mesela altı yaşındaki kız çocuğunuz bisiklet sürmeyi öğrendiğinde yüzünüzde oluşan o koca gülümseme ya da aşık olduğunuzda, durup dinlenmeden çalıştığınız bir sınavı kazandığınızı öğrendiğiniz anda ya da birinden beklemediğiniz bir hediye aldığınızda… Siz de Dünya Gülümseme Gününde tutyakala.com’dan seçtiğiniz bir hediyeyle sevdiklerinizin yüzündeki kocaman gülümsemenin nedeni olun ve o anın tadını çıkarın!