12 old but gold Bilgisayar Oyunu

Bilgisayar oyunları genç nesillerin hayatlarının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bazıları  diğerlerinden daha fazla bağımlılık yaratacak kadar efsane güzel oyunlar.

Bilgisayar oyunları, 1960’ların ve 1970’lerin ilk  günlerinden başlayarak çok büyük bir endüstri haline geldi. Uzman otoritelerin çoğu, bu oyun endüstrisinin, Hollywood gibi eski kültür endüstrilerini, çok uzak olmayan bir gelecekte temel eğlence kaynağımız olarak değiştireceğini ileri sürmekteler.

Bu yıllarda, bazı efsane oyunlar hafızamıza öyle bir kazındı ki unutmamız mümkün değil o zamanları.

Oyunlar özenle seçildi

Aşağıdaki oyunlar, tüm zamanların en büyük efsanelerinden seçme bir listedir. Çeşitli platformlardan ve türlerden oyunların kapsanmaya çalışıldığı bu liste ne kesin ne de belirli bir düzende.

Bu listeler genellikle kişisel olduğundan, eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz oyunları yorumlara ekleyebilirsiniz. Memnuniyetle biz de okuyor olacağız.

Liste 1998’den önce piyasaya sürülen oyunlarla sınırlı tutuldu (bu durum keyfi görünebilir, ancak karar esas olarak Pokemon’u içerecek şekilde belirlendi – mazeret vermiyoruz).

 

Kaynak: Pgimeno/Wikimedia Commons

1- Mayın Tarlası / Minesweeper

Oyun Türü: Bulmaca Oyunu

Yayın Yılı: 1960’lar

Birincil veya orijinal platform: çeşitli

1990’lar boyunca bir PC kullanan herkes için standart Windows paketindeki göze çarpan oyun Mayın Tarlasıydı.

Küçük boyutlarında basit olmasına rağmen, büyük ızgaralar gerçek bir meydan okumadır. Rekorunuzu yenmek için oyuna tam anlamıyla günler harcamalısınız.

Konsepti çok basit olan bu oyun inanılmaz derecede bağımlılık yaratıyordu ve kökenleri 1960’lara ve 1970’lere kadar gidiyor.

 

2- Kıyamet / Doom 2 / Ultimate Doom

Oyun Türü: FPS / Birinci şahıs nişancı

Yayın Yılı: 1993

Birincil veya orijinal platform: PC

Doom, first person shooter türündedir ve tüm zamanların en popüler oyunlarından birisidir. Birçok oyun onu kopyalamayı denedi ama her zaman en iyinin en iyisi olarak kalacak gibi görünüyor.

 

Kaynak: Bago Games/Flickr

3- Süper Mario Bros 3

Oyun Türü: Platform

Yayın Yılı: 1990

Birincil veya orijinal platform: NES

Tamam, bu bizim için başka zor bir seçim oldu. Süper Mario Bros veya Super Mario Bros 3, hangisi daha iyiydi? (Kimse Super Mario Bros 2’yi beğenmedi).

Her ne kadar Super Mario Bros, serileri ve takip eden diğer platformları için bir standart oluştursa da, Mario 3 çok daha iyiydi.

Geliştirilmiş grafikler, daha fazla çeşitlilikteki boss’lar (büyük ve küçük), Ace Card, saygıdeğer Yoshi’nin dahil ettikleriydi!

 

4- Aces Over Europe

Oyun Türü: Uçuş Simülatörü

Yayın Yılı: 1993

Birincil veya orijinal platform: PC

Aces Over Europe (AOE) …

Bu, düşüncemize göre, tüm zamanların en büyük WorldWar2 uçuş savaş simülatörü. Pek çoğu aynı fikirde değil ama bu oyunun 1990’ların başlarındaki karanlık günlerde ortaya çıktığını ve sürükleyici savaş deneyiminin gerçekten zamanının ötesinde olduğunu hatırlıyorum.

Red Baron ve Aces of Aces’ı içeren Aces serisi uçuş savaş simülatörlerinin üçüncü ve en iyi oyunlarıydı. AOE, grafikler açısından da Gouraud gölgelendirme ve daha yüksek çözünürlük modu sunan serideki en iyi oyundur.

 

Kaynak: The Geek Twins

5- Star Wars: Dark Forces

Oyun Türü: RPG / First person shooter

Yayın Yılı: 1995

Birincil veya orijinal platform: PC

Basit bir şekilde anlatmak gerekirse Star Wars: Dark Forces tüm zamanların en büyük Star Wars oyunlarından biriydi. Harika sürükleyici ortamlarda filmde olduğunuzu hissettirirdi.

Dahası, Stormtroopers lejyonlarını ezmek ya da termik patlatıcılarla bir yerleri uçurmak hiçbir zaman sıkıcı olmuyor. Bu oyun onu takip edecek RPG Star Wars oyunları için standardı belirliyor.

Her ne kadar Star Wars Jedi Knight: Dark Forces II daha iyi grafiklere sahip olsa da (ışın kılıcı kullanabilme ve video aksiyon- sahneleri göstermesi) aslında sadece klasik bir upgrade oldu.

 

Kaynak: Bago Games/Flickr

6- Sonic The Hedgehog

Oyun Türü: Platform

Yayın Yılı: 1991

Birincil veya orijinal platform: Sega Genesis

Sonic zaman zaman gerçekten sinir bozucu olabiliyordu. Çünkü meydan okuyan bölümlerini geçmek gerçekten zordu.

Başlangıçta 1991 yılında Sega Genesis’de yayınlanan Sonic the Hedgehog sonrasında kültürel bir simge haline geldi. Sega ve Sonic markaları, tüm zamanlar boyunca sonsuza dek içten bağlı olacaklar.

 

Kaynak: Bago Games/Flickr

7- Duke Nukem 3D

Oyun Türü: FPS / Birinci şahıs nişancı

Yayın Yılı: 1996

Birincil veya orijinal platform: PC

Duke Nukem 3D’yi dahil ettik ancak bu ünvan aynı zamanda ikonik öncülleri için de geçerli olabilir. Duke Nukem serileri, tutkulu oynanışı, aşırı derecede hareketli oyun oynanışı ve son derece güzel diyalogları sayesinde sonsuza kadar yaşayacaklar.

Duke Nukem serisi, açıkçası, oyun dünyasının klasikleri arasında.

 

Kaynak: Amazon

8- Street Fighter 2

Oyun Türü: Beat ‘em up

Yayın Yılı: 1991

Birincil veya orijinal platform: Arcade / SNES

Street Fighter II, oyun günlerinin altın zamanlarının geçtiği bir eski klasikdir. Oldukça başarılı olan Streetfighter’ın devamıydı ve her şekilde daha iyiydi.

Bugün hala popülerdir.

 

9- Warcraft 2: Tides of Darkness

Oyun Türü: Stratej

Yayın Yılı: 1995

Birincil veya orijinal platform: PC / Mac

Serinin modern zamanların MMO’su olmaya başlamadan çok önce, Warcraft aslında gerçek zamanlı klasik bir strateji / kaynak yönetim oyunuydu.

İlk olarak 1996 yılında çıkarılan Warcraft 2: Tides of Darkness aslında sadece masaüstleri için piyasaya sürüldü ancak daha sonra konsollara da taşındı.

 

10- Pokemon (Red and Blue)

Oyun Türü: Macera / Strateji

Yayın Yılı: 1998

Birincil veya orijinal platform: Game Boy

Dürüst olalım, Pokemon Blue and Red kesinlikle inanılmaz oyunlardı. Tabiki bunun belli sebepleri bulunuyordu.

Küçük masum yaratıkların yakalanması (evet bazıları büyüktü) küçük kırmızı ve beyaz toplarda bile sadece kücücük yaratıklarla anlamsızca savaşmak tatmin ediciydi.

Ama oyun bundan fazlasıydı. Bu oyunu dah önce oynamış herkes bilir ki Pokemon’da oluşturduğunuz set unutulmazdır. Bu pikselli poke gladyatörlerini kesinlikle sevmek için büyüttünüz ve onları her defasında savaşa gönderdiniz.

 

11-The Legend Of Zelda

Oyun Türü: Macera / Strateji

Yayın Yılı: 1987

Birincil veya orijinal platform: Famicom / NES

Legend Of Zelda, 80’lerde Nintendo için büyük bir başarıydı. NES’in 1 milyondan fazla kopya satan ilk oyunu oldu.

O zamandan beri, grafiklerin ve oyunların gelişimi göz kamaştırıcı. Buna rağmen orijinal, en eski versiyonlar zamanında çok eşsizlerdi.

 

Kaynak: Pixabay

12. Tetris

Oyun Türü: Arcade oyunu

Yayın Yılı: 1988

Birincil veya orijinal platform: Spectrum

Aslen Rus oyun tasarımcısı Alexey Pajitnov tarafından tasarlanan ve piyasaya sürülen Tetris, oyunun mucididir. Listemizdeki diğer oyuncularla kıyaslandığında çok basit bir oyundur, ancak dünya üzerindeki oyuncuları şaşırtmaya devam ediyor.

Tetris gerçekten oyunların altın klasiklerindendir ve halen çok sayıda insan tarafından farklı platformlarda oynanmaktadır.